Każdy kiedyś pierwszy raz poczuł smak alkoholu w ustach. Niektórzy dobrze pamiętają tę sytuację, mogło to być przyjemne, ekscytujące lub przeciwnie przykre, a czasami nie było w tym nic szczególnego poza faktem, że robię coś po raz pierwszy w życiu i przeżywam nowe doświadczenie. Ten pierwszy kontakt z alkoholem może mieć duże znaczenie dla dalszego życia, sposobu w jaki będzie traktowany alkohol przez tę osobę. Jest mało prawdopodobne takie wychowanie dziecka, aby nigdy nie spróbowało alkoholu. Jednak warto pamiętać, że im później się to stanie tym lepiej. Najczęściej przed ukończeniem 13-15 roku życia większość osób ma już za sobą inicjację alkoholową. Jednak bez wątpienia najlepiej poczekać z tym do pełnoletności. Prawo zabrania sprzedawania alkoholu osobom do lat 18 (w Polsce), a w niektórych krajach nawet do 21 lat. Nie bez powodu, ponieważ nawet niewielkie ilości alkoholu, nieszkodliwe dla dorosłych, mogą być groźne dla rozwoju dzieci i młodzieży, procesów które się wtedy toczą (biologicznych, emocjonalnych, intelektualnych, osobowościowych itd.). Niestety coraz powszechniejszym zjawiskiem jest picie piwa wśród młodzieży (mocniejsze trunki przychodzą później) i taktowanie go jako napoju orzeźwiającego (tylko część młodzieży uważa piwo za alkohol). To my dorośli jesteśmy w dużej mierze za to odpowiedzialni: ci którzy im ten alkohol sprzedają, ci którzy dla nich ten alkohol kupują, ci którzy nie reagują na to. Młodzi ludzie sięgają po alkohol z wielu powodów i w różnych okolicznościach, najczęściej robią to: z ciekawości, aby poczuć się dorosłym, dostosować się do innych którzy piją, aby poczuć luz, doświadczyć ryzyka i przygody, zapomnieć o kłopotach, przestać być nieśmiałym, dobrze się bawić, okazać swój bunt przeciw dorosłym, bo łatwo go kupić mimo zakazu sprzedaży.
Oto wskazówki dla rodziców i wszystkich dorosłych:
Powyższe wskazówki przydają się też, gdy chodzi o palenie przez młodzież papierosów i branie narkotyków.
Copyrights 2024 | Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa-Żoliborz | Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Kopiowanie, przetwarzanie i rozpowszechnianie tych materiałow w całosci lub w części bez zgody właściciela jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich.