W poradni prowadzona jest terapia osób uzależnionych od alkoholu i współuzależnionych, oparta na psychologicznych metodach oddziaływania z aktywnym udziałem pacjenta. Program terapeutyczny realizowany jest w formie zajęć grupowych i w kontakcie indywidualnym z prowadzącym psychologiem.
Każdy pacjent otrzymuje Osobisty Plan Terapii, uwzględniający specyfikę jego problemów i określający zakres zadań terapeutycznych oraz terminy i sposób ich wykonania.
Przy przyjęciu obligatoryjne jest badanie lekarskie.
Pacjentów uzależnionych oraz współuzależnionych nie obowiązuje rejonizacja.
Jest to program intensywny, zakładający częste uczestnictwo pacjenta zarówno w grupach terapeutycznych, jak w psychoterapii indywidualnej.
Ważnym elementem jest udział w mityngach AA.
Generalnym celem terapii jest utrzymanie trwałej abstynencji oraz poprawa jakości życia, a podstawową metodą leczenia - psychoterapia służąca:
W Poradni nie są podawane środki farmakologiczne typu anticol, esperal.
Program realizowany jest w kilku etapach.
Oferta programowa adresowana jest zarówno do członków rodzin osób leczących się, jak i osób z rodzin, w których alkoholik nie leczy się.
Osoby pracujące w OTU to zgrany i dobrze współpracujący zespół. To osoby doświadczone i o wysokich kwalifikacjach zawodowych, które szkolą się i stale rozwijają swoje umiejętności i kompetencje. Wszystko co dzieje się w OTU zawiera w sobie elementy terapii, nie tylko psychoterapia w ścisłym tego słowa znaczeniu. Wygląd pomieszczeń, pierwsza rozmowa w gabinecie pierwszego kontaktu (nie bez powodu on się tak nazywa, a nie rejestracja) i wiele innych, ma ogromny wpływ na samopoczucie pacjentów i to jak korzystają z terapii, w związku z tym nie jest to pozostawiane przypadkowi.
Copyrights 2011-2019 Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Lecznictwa Otwartego. Wszelkie Prawa Zastrzeżone. Kopiowanie, przetwarzanie i rozpowszechnianie tych materiałow w całosci lub w części bez zgody właściciela jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich.