Życie z osobą nadużywającą alkoholu, uzależnioną od niego niesie dla rodziny i otoczenia szereg znaczących konsekwencji. Zmienia się funkcjonowanie całej rodziny, relacje między jej członkami, podział obowiązków, odpowiedzialności. Więcej jest problemów, sytuacji stresowych, napięć i emocji. Wszyscy próbują coś zrobić aby alkoholik przestał pić, podjął leczenie lub pił mniej. Sposoby i metody do których uciekają się bliscy oparte są na zdroworozsądkowych przesłankach: znaleźć alkohol, wylać go, nie pozwalać na spotkania z kolegami, na przyjęciu pilnować aby pił mało, znaleźć mu nową pracę itd. itd. Pomysłowość ludzka jest tu nieograniczona (znanych jest grubo ponad 100 sposobów). Alkoholik jednak nadal pije. Co należy robić, jak postępować, jakich zasad przestrzegać?
To podstawowe zasady, niektórzy mówią: „TWARDA MIŁOŚĆ”. Do alkoholika słabo przemawiają słowa, bardziej fakty i osobiste doświadczenia. Podobnie, jak idziemy do dentysty najczęściej wtedy, gdy nas boli ząb, tak alkoholik zacznie się zastanawiać nad swoim piciem i funkcjonowaniem, gdy poczuje jego konsekwencje.
Copyrights 2024 | Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa Żoliborz-Bielany | Wszelkie Prawa Zastrzeżone. Kopiowanie, przetwarzanie i rozpowszechnianie tych materiałow w całosci lub w części bez zgody właściciela jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich.