Sam Ośrodek istnieje 13 lat. Natomiast wcześniej była to Poradnia Odwykowa, która składała się z dwóch placówek: przy ul. Żeromskiego 55/67 i Felińskiego 8, kierowanych przez jedną osobę. Początki jej istnienia to lata 70-te XX wieku. W latach 90-tych placówki te stały się odrębnymi poradniami, kierowanymi przez różnych kierowników. Niedługo potem Poradnia z ulicy Żeromskiego przeniosła się do budynku Przychodni Rejonowej ul. Kochanowskiego 19 i kilka lat później została do niej dołączona Poradnia z ulicy Felińskiego. W tym czasie – po spełnieniu wielu szczegółowych i surowych kryteriów – Poradnia została wpisana na listę placówek wiodących lecznictwa odwykowego w Polsce, Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. W 2005 roku nastąpiło kolejne przeniesienie Poradni do budynku Przychodni Rejonowej przy ul. Żeromskiego 13, gdzie zajęła ona wydzieloną jego część na pierwszym piętrze. Przebudowa, adaptacja i wyposażenie pomieszczeń dla Poradni były sfinansowane z dotacji Urzędu m.st. Warszawy. W marcu 2007 roku został utworzony Oddział Dzienny i od tego czasu placówka uzyskała status Ośrodka Terapii Uzależnienia od Alkoholu.
Do naszego Ośrodka zgłaszają się osoby nie tylko ze wszystkich dzielnic Warszawy, ale również z innych miejscowości i gmin ościennych, na przykład: Łomianki, Izabelin, Nowy Dwór Mazowiecki, Stare Babice, Mińsk Mazowiecki, a ostatnio z Łodzi i okolic. Średnia wieku osób, które zgłaszają się na terapię, systematycznie spada, bo coraz więcej młodych ludzi pije, ale też rośnie powoli świadomość tego czym jest uzależnienie, jak sobie z nim radzić i czym jest terapia. Kolejnym narastającym zjawiskiem u osób uzależnionych od alkoholu, jest zażywanie – równoległe, lub naprzemienne – innych substancji (np. narkotyki, leki, dopalacze) i, u niektórych w efekcie, uzależnienie się od kilku substancji. Takich osób zgłasza się coraz więcej do terapii, podobnie jak osób z podwójną diagnozą. Stanowią one wyzwanie dla zespołu i programu terapeutycznego.
Obecnie w Ośrodku pracuje 8 certyfikowanych specjalistów psychoterapii uzależnień (7 psychologów, 1 pedagog), 2 lekarzy psychiatrów, 2 pielęgniarki, 1 rejestratorka. Ośrodek wyposażony jest w:
W Ośrodku, od wielu lat, leczy się około tysiąca osób rocznie.
Ośrodek, też od wielu lat, korzysta z dofinansowania na prowadzenie terapii w programie ponadpodstawowym. Jest to przede wszystkim dofinansowanie z Urzędu m.st. Warszawy, poza tym z Łomianek i gminy Izabelin. Dzięki tym środkom możliwe jest również kupowanie wyposażenia i materiałów używanych w terapii. W 2018 roku dotacja z Urzędu m.st. Warszawy pozwoliła na wyremontowanie pomieszczeń Ośrodka, wymianę i unowocześnienie wyposażenia (poprzedni remont odbył się ponad 13 lat temu).
Copyrights 2024 | Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa Żoliborz-Bielany | Wszelkie Prawa Zastrzeżone. Kopiowanie, przetwarzanie i rozpowszechnianie tych materiałow w całosci lub w części bez zgody właściciela jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich.